Az egyik tenger, amelyhez tartozik Atlanti-óceán a Balti-tenger. Ennek az északi résznek az egyik óceánja egy karja, amely Dánia déli szélességétől egészen az Északi-sarkig ér, és elválasztja a Skandináv-félszigetet az európai kontinens többi részétől. Ez egy tenger, amelyet a világ legnagyobb sós víz-kiterjesztésének tekintenek. Viszonylag sekély, ezért magas sótartalma miatt nagy érdeklődést vált ki a tudományos közösség iránt.
Ez egy brakkvizű belvíztenger, amely Európával találkozik, és nyitott az Északi-tengerre és az Atlanti-óceánra. Számos ország veszi körül, amelyek a Skandináv félszigetet alkotják. Ez valamivel több mint 1600 kilométer hosszú, átlagos szélessége körülbelül 190 kilométer. Ha megnézi a Vikings sorozatot, akkor tudni fogja, hogy ez a nyugati tenger északra nyúlik át Sziget-Dánián keresztül, és magában foglalja Kattegatot is. Kattoggat egy olyan szoros, amely Dániát választja el Délnyugat-Svédországtól.
Ebből a tengerből kiemelkedő jellemzők közül kiemeljük, hogy félig zárt belvízi tengerről van szó. Úgy tekintik, mint az Atlanti-óceán összekötött karját a Kattegati-szoros és a Skagerrak-szoros közepe. Úgy véltem, hogy ez a világ egyik legvékonyabb víztestje, mivel a folyókból és az óceánból egyaránt kap vizet. Alakja hosszúkás és viszonylag keskeny. Az Atlanti-óceán felé vezető egyetlen kijárat a Kattegati-szoros.
Kiemelt szigetek a Balti-tengeren:.
A Skandináv-félsziget veszi körül, és az óramutató járásával megegyező irányban követi a következő országokat: Svédország, Finnország, Oroszország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Németország és Dánia.
A kiemelt szigetek közül azt látjuk, hogy ennek a tengernek különböző részegységei vannak. Ez volt a Botteni-tenger északi része, a legkeletibb részén pedig a Finn-öböl és a Riga-öböl volt. A tenger legnagyobb szigetcsoportja az Åland-szigetek. Ez a szigetcsoport 6.700 szigete van, amelyek közül 65 lakos.
A Balti-tenger leghíresebb szigetei között a következők vannak:Fehmarn:
A németországi sziget a nap szigete.
E tenger ökoszisztémája minden tudós és kutató kedvence lesz, mivel viszonylag gyorsan reagál a különféle külső hatásokra. Ennek ellenére ez a tenger nagyon oxigénszegény, ami azt jelenti, hogy az fauna nem túl sokszínű. Csak néhány halfaj létezik sügér, csuka, tőkehal, lazac, spratt, sütő cápa és szürke tőkehal. Az is meglehetősen gyakori, hogy más állatokat is megfigyelnek, mint például delfinek, gyűrűs fókák, európai vidrák és madarak, mint pld fehér gólya, havelda kacsa, daruk és halasok amelyek a partján ételt keresnek.
Ez egy olyan terület, amely rengeteg nagyszabású turizmust hoz, bár ezt a helyzetet befolyásolja a szénhidrogének kitermelése által okozott szennyezés is. A környezeti tényezők ingadozása és az antropogén hatások jelentősen befolyásolják ezt a tengert. A halászat, az ember által okozott szennyezés és az iparosítás tönkreteszi a tenger természetes körülményeit.
2010-ben a zöld algák elszaporodtak, ami hatalmas zöld cseppeket okozott a felületeken, ami még tovább csökkentette az oxigén mennyiségét. Így, ennek a tengernek egy része lakhatatlan, ezért holt zónának számít. Bemutatja azt az eutrofizációs folyamatot is, amely számos baktériumvirágzást okoz a területeken.