*** A szigetrádió hamarosan elindul! *** Még fejlesztés alatt állunk. ***

Zakynthos

Zakynthos, Levante virága minden olyan jelzőt magáénak tudhat, ami egy ideális nyaralás feltétele lehet. A Jón-tenger szigeteinek legdélebbi tagja, festői lagúnáival, gyönyörű strandjaival a legszebb görög szigetek egyike, a természet hihetetlen nyugalmát a települések mozgalmas élete és a tradicionális görög vendégszeretet ellensúlyozza. Sziklás-homokos öblei az állatvilág kedvelőinek is tartogat meglepetéseket, a caretta teknősök költőhelye és az áttetszően tiszta tenger mindenkit rabul ejt. Fedezze fel Ön is Zakynthost, Görögország és Olaszország élvezetes keverékét, és fejtse meg a velencei mondást: Il fiore di Levante!

Zakynthos

Földrajzi adatok
Zakynthos sziget, vagyis Zante illetve Levante a Jón-szigetek közül a harmadik legnagyobb (406 km2), körülbelül 18-20 kilométerre fekszik a peloponnészoszi partoktól. Zakynthos nagyrészt hegyes-dombos vidék, legmagasabb csúcsa 758 méter magas. A szigetet meghitt és kellemes strandjain kívül, változatos tája teszi még vonzóbbá, a tenger mindenhol kristálytiszta, strandjait fokozatosan mélyülő víz jellemzi. A sziget természeti látványosságai közül leghíresebb a Navagio strand, ahol a fehér homok és azúrkék tenger mellett egy régi hajóroncs látványa nyújt maradandó élményt az utazó számára. Figyelemre méltóak a tengeri barlangok is, leghíresebbek a Kék Barlangok a szkinári foknál, valamint a Keri közelében fekvő Keri barlengok. Zakynthos-on, a Laganas-öbölben él az értékes földközi-tengeri teknősbéka a Caretta (Caretta-Caretta), mely faj megóvása érdekében fokozottan védett a sziget.

Történelem
A Görögország nyugati partjai mentén felsorakozó Jón-szigetek joggal tekinthetik magukat a népes görög szigetvilág teljes jogú tagjának. Múltjuk és jelenük sok ezernyi látható és láthatatlan szállal fonódik össze a többi görög sziget, illetve az egész Hellasz sorsával. A történelem előtti időkben, Homérosz szerint, ezek a szigetek alkották Odüsszeusz birodalmát, és ide helyezik sokan az Odüsszeia kalandjainak színterét is. Zakynthos nevét a vadon növő hyacintről, egy másik álláspont szerint Dardanosz király fiáról kapta. Az első historikus letelepülők a kereskedő és tengerész akhájok lehettek, akik az egész Földközi-tenger vidékét behajózták és kolóniákat alapítottak, például a spanyol tengerparton is. Korfu és anyavárosa, Korinthosz között kirobbant ellenségeskedésben és később a peloponnészoszi háborúban fontos stratégiai pont révén Zakynthos többször is részt vett, ennek ellenére elenyészően kevés mükénéi és klasszikus kori emléke maradt. Kr. e. 455-ben az addig független szigetet az athéniak foglalták el, és hozzácsatolták városállamukhoz. A peloponnészoszi háborút követően az attikai tengerészeti kötelékhez került, majd a makedónok, és Kr. e. 191-től Róma uralma következett. A Római Birodalom nyugati részének bukása után a sziget a vandáloké lett, a XII. századra pedig a hódító normannok uralma datálható. 1479-ben a törökök két évig tartó megszállása kezdődött, aminek a velenceiek vetettek véget és csakúgy, mint a többi Jón-szigeten, itt is mély gyökeret eresztett a városállam. Il fiore di Levante, Levante virága, így nevezték a velenceiek a szigetet. A velencei uralom a viszonylagos béke időszaka volt, egyedül csak a törökkel folyó csatározások zavarták meg a szigetlakók nyugalmát. Napóleon megszálló erőit teljesen elolaszosodott kereskedő nemesség fogadta, csak a parasztok őrizték meg görög anyanyelvüket. A Tilsiti béke után, 1815-től 1864-ig a többi Jón-szigettel együtt brit protektorátus alá került. Az angol fennhatóság soha nem tudta megakadályozni a görög nemzeti államhoz való csatlakozást követelő nemzeti mozgalmak erősödését. Végül 1864-ben Görögország része lett, és a II. világháborús olasz megszállástól eltekintve a mai napig görög fennhatóság alá tartozik. A sziget az 1953. évi földrengésig az egyik legolaszosabb jellegű görög sziget volt, de sajnos a földmozgások romba döntötték a legnagyobb város, Zakynthos palotáit és a több évszázados templomokat. Azóta közadakozásból újjáépítették, de sziget mindörökre elveszítette délolaszos hangulatát, noha a lakosság vidámsága és vendégszeretete a régi maradt.


Forrás: Kartagotours